STMicroelectronics STS10P3LLH6
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STS10P3LLH6
Datasheet
STS10P3LLH6 PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 10A 8SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 592
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3450pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 20A, 10V
Series SkyFET®, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.5W (Ta), 7.8W (Tc)