STMicroelectronics STS10N3LH5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STS10N3LH5
Datasheet
STS10N3LH5 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 10A 8-SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 827
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO251-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.4A, 10V