STMicroelectronics STQ3N45K3-AP
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STQ3N45K3-AP
Datasheet
STQ3N45K3-AP PDF
Description
MOSFET N-CH 450V 600MA TO-92
Attribute Name Attribute Value
Package / Case PowerPAK® 1212-8W
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 16.4A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 62W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8W
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1865pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V