STMicroelectronics STP9NK80Z
Model
STP9NK80Z
Datasheet
STP9NK80Z PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 7.5A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 83
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Base Part Number STH270
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ III
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 80A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package H²PAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7400pF @ 25V
Part Status Discontinued at Digi-Key
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V