STMicroelectronics STP9NK50Z
Model
STP9NK50Z
Datasheet
STP9NK50Z PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 7.2A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 683
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 25A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2180pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP40N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA