STMicroelectronics STP90NF03L
Model
STP90NF03L
Datasheet
STP90NF03L PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 90A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 608
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 1A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 740mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-92-3
Packaging Bulk
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 430mA (Tj)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V