STMicroelectronics STP90N55F4
Model
STP90N55F4
Datasheet
STP90N55F4 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO220
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22.5A (Ta), 80A (Tc)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 20A, 10V
Series AlphaSGT™
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V
Packaging Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500pF @ 50V