STMicroelectronics STP85NF55L
Model
STP85NF55L
Datasheet
STP85NF55L PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 915
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STF10N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 4A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V