STMicroelectronics STP85NF55
Model
STP85NF55
Datasheet
STP85NF55 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 521
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 11A, 10V
Series EL
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 82nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1757pF @ 100V