STMicroelectronics STP80PF55
Model
STP80PF55
Datasheet
STP80PF55 PDF
Description
MOSFET P-CH 55V 80A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STP45N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 22.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3600pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V