STMicroelectronics STP80NF55-08AG
Model
STP80NF55-08AG
Datasheet
STP80NF55-08AG PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 55V 80A TO220
Availability
IN STOCK
Stock: 937
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH5™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 3A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 450pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STF8N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA