STMicroelectronics STP80NF55-08
Model
STP80NF55-08
Datasheet
STP80NF55-08 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II Plus
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 6.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 791pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V