STMicroelectronics STP80NF06
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP80NF06
Datasheet
STP80NF06 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 4A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V