STMicroelectronics STP80NE06-10
Model
STP80NE06-10
Datasheet
STP80NE06-10 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP4N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3Ohm @ 2A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 920pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V