STMicroelectronics STP80N10F7
Model
STP80N10F7
Datasheet
STP80N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 293
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 13A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-247-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V