STMicroelectronics STP76NF75
Model
STP76NF75
Datasheet
STP76NF75 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 80A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 190
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Isolated Tab
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 48mOhm @ 10A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 25W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-220 Isolated Tab
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V