STMicroelectronics STP75N75F4
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP75N75F4
Datasheet
STP75N75F4 PDF
Description
MOSFET N CH 75V 78A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 476
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STF9
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ M2
Rds On (Max) @ Id, Vgs 820mOhm @ 2.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 325pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V