STMicroelectronics STP70NF03L
Model
STP70NF03L
Datasheet
STP70NF03L PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 70A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2Ohm @ 3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package ITO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.3nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 900V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1487pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)