STMicroelectronics STP6NK60ZFP
Model
STP6NK60ZFP
Datasheet
STP6NK60ZFP PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 6A TO-220FP
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 320pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP9N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II Plus
Rds On (Max) @ Id, Vgs 780mOhm @ 3A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V