STMicroelectronics STP62NS04Z
Model
STP62NS04Z
Datasheet
STP62NS04Z PDF
Description
MOSFET N-CH 33V 62A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STD3N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5Ohm @ 1.25A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package I-PAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 485pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V