STMicroelectronics STP5NB60
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP5NB60
Datasheet
STP5NB60 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 5A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP60N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 30A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V