STMicroelectronics STP5N60M2
Model
STP5N60M2
Datasheet
STP5N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 3.7A TO220
Availability
IN STOCK
Stock: 798
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 122nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7480pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP80N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series Automotive, AEC-Q101, DeepGATE™, STripFET™ VI
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.8mOhm @ 50A, 10V