STMicroelectronics STP4NB80
Model
STP4NB80
Datasheet
STP4NB80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 4A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3400pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case ISOWATT-218-3
Base Part Number STH15N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 7.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package ISOWATT-218
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80nC @ 10V