STMicroelectronics STP4NB100
Model
STP4NB100
Datasheet
STP4NB100 PDF
Description
MOSFET N-CH 1KV 3.8A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 9.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V