STMicroelectronics STP46NF30
Model
STP46NF30
Datasheet
STP46NF30 PDF
Description
MOSFET N CH 300V 42A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 56
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3330pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 2.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 17A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56nC @ 10V