STMicroelectronics STP45NE06
Model
STP45NE06
Datasheet
STP45NE06 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 45A TO-220
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP20N
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 10A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V