STMicroelectronics STP45N10F7
Model
STP45N10F7
Datasheet
STP45N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 45A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 228
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3100pF @ 10V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP140
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)