STMicroelectronics STP40NF12
Model
STP40NF12
Datasheet
STP40NF12 PDF
Description
MOSFET N-CH 120V 40A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.8mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 8.5A, 10V
Series SuperFET® III
Power Dissipation (Max) 139W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package Power88
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350pF @ 400V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V