STMicroelectronics STP40NF10
Model
STP40NF10
Datasheet
STP40NF10 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 50A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 473
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 6A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 400V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1030pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)