STMicroelectronics STP40NF03L
Model
STP40NF03L
Datasheet
STP40NF03L PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 40A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 920pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Part Number STL30
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 4A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6)
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14nC @ 10V