STMicroelectronics STP310N10F7
Model
STP310N10F7
Datasheet
STP310N10F7 PDF
Description
MOSFET N CH 100V 180A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Series MDmesh™ M2
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 26A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 350W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 91nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3750pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 52A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW56N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)