STMicroelectronics STP30NM50N
Model
STP30NM50N
Datasheet
STP30NM50N PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 27A TO-220
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 560pF @ 50V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP8N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series FDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 3.5A, 10V