STMicroelectronics STP25N80K5
Model
STP25N80K5
Datasheet
STP25N80K5 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 19.5A TO220
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STW38N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 15A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 71nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V