STMicroelectronics STP25N10F7
Model
STP25N10F7
Datasheet
STP25N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 25A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 232
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 94mOhm @ 16.5A, 10V
Series UniFET™
Power Dissipation (Max) 235W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2135pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V