STMicroelectronics STP240N10F7
Model
STP240N10F7
Datasheet
STP240N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO220
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP20N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Series FDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 10A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V