STMicroelectronics STP210N75F6
Model
STP210N75F6
Datasheet
STP210N75F6 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO-220AB
Availability
IN STOCK
Stock: 51
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 75A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 231W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package I2PAK (TO-262)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 151nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9815pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V