STMicroelectronics STP20NM60FP
Model
STP20NM60FP
Datasheet
STP20NM60FP PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220FP
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1735pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STF28
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 158mOhm @ 10.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V