STMicroelectronics STP20NM60FD
Model
STP20NM60FD
Datasheet
STP20NM60FD PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP22N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 8A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44nC @ 10V