STMicroelectronics STP20NF06L
Model
STP20NF06L
Datasheet
STP20NF06L PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1Ohm @ 2.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Packaging Cut Tape (CT)
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 380pF @ 25V
Part Status Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB8N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA