STMicroelectronics STP20NF06
Model
STP20NF06
Datasheet
STP20NF06 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.2A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Base Part Number STN5P
Vgs(th) (Max) @ Id 450mV @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 2.1A, 4.5V
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 2.5W (Tc)
Packaging Cut Tape (CT)
Supplier Device Package SOT-223
Vgs (Max) ±8V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6nC @ 2.5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 412pF @ 15V