STMicroelectronics STP20NE06L
Model
STP20NE06L
Datasheet
STP20NE06L PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Series PowerMESH™
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 884pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 2.5A, 10V