STMicroelectronics STP20N90K5
Model
STP20N90K5
Datasheet
STP20N90K5 PDF
Description
N-CHANNEL 900 V, 0.24 OHM TYP.,
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12800pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP310
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 315W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180nC @ 10V