STMicroelectronics STP200NF03
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP200NF03
Datasheet
STP200NF03 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 120A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP220
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ F7
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 237W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6400pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V