STMicroelectronics STP200N4F3
Model
STP200N4F3
Datasheet
STP200N4F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STT5P
Vgs(th) (Max) @ Id 450mV @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 2.5A, 4.5V
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 1.6W (Tc)
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package SOT-23-6
Vgs (Max) ±8V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.5nC @ 2.5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 412pF @ 15V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V