STMicroelectronics STP19NB20
Model
STP19NB20
Datasheet
STP19NB20 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 19A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW38N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 19A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800pF @ 25V