STMicroelectronics STP190N55LF3
Model
STP190N55LF3
Datasheet
STP190N55LF3 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 120A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 1
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.8mOhm @ 45A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 390W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 78nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5420pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)