STMicroelectronics STP185N10F3
Model
STP185N10F3
Datasheet
STP185N10F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO220
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8Ohm @ 2.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 25W
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220F
Packaging Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 667pF @ 25V