STMicroelectronics STP180NS04ZC
Model
STP180NS04ZC
Datasheet
STP180NS04ZC PDF
Description
MOSFET N-CH 33V 120A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11550pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STH240
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)