STMicroelectronics STP17NF25
Model
STP17NF25
Datasheet
STP17NF25 PDF
Description
MOSFET N-CH 250V 17A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 843
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4360pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 38mOhm @ 14A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 30W (Tc)