STMicroelectronics STP17N80K5
Model
STP17N80K5
Datasheet
STP17N80K5 PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 14A TO220
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP140
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 45A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 96nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6340pF @ 40V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V